
Het liep al tegen het einde van de uitvaart van paus Franciscus, toen we werden verrast met een litanie van alle heiligen, die allemaal werden opgeroepen voor paus Franciscus te bidden: “ Ora pro ei, bid voor hem”.
In tegenstelling tot de gewone vorm van deze litanie, werd er ook een lijst van heilige pausen opgenomen, aan wie het gebed gevraagd werd voor hun opvolger. Ik vroeg me in stilte af: was dit maar een selectie – zoals dat ook bij de andere heiligen gebeurt – of zijn er niet meer pausen heilig verklaard uit die heel lange geschiedenis?
Bidden om bevrijding: dat lag paus Franciscus toch na aan het hart?
Het leek me een overbodige vraag aan al die pausen uit een ver en meer nabij verleden, maar wat ik echt jammer vond was dat deze vorm van de litanie afbrak net vóór de gebeden om bevrijding. Bidden om bevrijding: dat lag paus Franciscus toch na aan het hart?
Met dit gedeelte van de litanie had je het hart van Franciscus kunnen raken, met zijn zorgen, zijn inzet, zijn gebeden. Hier hadden we met paus Franciscus kunnen bidden voor het heil van heel de mensheid en voor ons “gemeenschappelijk huis”, onze aarde.
Een selectie:
“Van alle kwaad, bevrijd ons, Heer.
Van alle zonde, bevrijd ons, Heer
Van alle natuurrampen, bevrijd ons, Heer.
Van toorn, haat, kwaadwilligheid, bevrijd ons Heer.
Van epidemieën, hongersnood en oorlog, bevrijd ons Heer.
Van alle duivelse influisteringen, bevrijd ons, Heer.
Van alle ontucht, bevrijd ons Heer”.
Graag had ik meegezongen met het koor, meegebeden met de duizenden mensen op het plein, om bevrijding uit haat en kwaadwilligheid, de bron van zoveel onlust en vernietiging. Tegen elke vorm van oorlog, waar ook ter wereld en tegen hongersnood als vernietigingswapen. Om bevrijding uit natuurrampen, zeker als we die als mensen zelf veroorzaken. Om bevrijding uit duivelse listen: wie denkt dan niet aan grote machthebbers van de wereld, die zich meer door de influisteringen van de satan laten leiden dan door de inspiratie van Gods Geest. En tenslotte ook: bevrijding uit ontucht, uit alle vormen van kerkelijk machtsmisbruik.
Ik weet intussen dat deze litanie liturgisch gewoon hoort bij de uitvaart van een paus.
Overmorgen, op 7 mei, zal hij opnieuw klinken. bij de opening van het conclaaf, wanneer de kardinalen zich klaarmaken om een opvolger voor paus Franciscus te kiezen.
Misschien kunnen we dan zelf op deze dag, nu we onze eigen bevrijding vieren, bidden om de bevrijding van onze medemensen die het zo ontberen
Wat zou het mooi zijn als ze dan deze oproepen om bevrijding wel zouden meenemen, al is het maar als steun voor zoveel mensen die direct leven onder het kwaad of de influisteringen van de satan. En als een postuum eerbetoon voor de inzet van paus Franciscus.
En misschien ook als bezinning op de prioriteiten van de nieuwe paus.
Mijn hartenkreet op deze Nederlandse Bevrijdingsdag zal niet veel uithalen, maar misschien kunnen we dan zelf op deze dag, nu we onze eigen bevrijding vieren, bidden om de bevrijding van onze medemensen die het zo ontberen:
“Van alle kwaad, alle onrecht, alle oorlog, bevrijd uw mensen waar ter wereld ook, Heer.
Van alle duivelse influisteringen, van knechtende machtswellustelingen, bevrijd uw mensen waar ter wereld ook, Heer.”
En dit dan op voorspraak van paus Franciscus.